Sık Sorulan Sorular

DEM Okulları, İstanbul’un Avrupa yakasında 2019 Eylül ayında hizmet vermeye başlayacak bir okuldur. 3-6 ve 6-9 yaş aralığında iki grupla başlayacak olan DEM Okulları kişiselleştirilmiş eğitim uygulayan bir öğrenme ortamı oluşturuyor.

Eğitimde çocuğu merkeze alarak her çocuğun ilgisine ve ihtiyaçlarına göre şekillenen bir öğrenme deneyimi sunabilmektir. DEM Okulları’da kullandığımız Montessori yaklaşımı ve eğitim metodu kişiselleştirilmiş eğitim için güçlü bir altyapı oluşturur.

DEM Okulları’de pek çok şey farklı, ama öne çıkan bir kaç şeyi sıralamak gerekirse…

Kendi çocukları için en kaliteli eğitimi hedefleyen aileler tarafından kurulmuştur.

Çocuklar sınıfta sırada oturmak zorunde değildir, serbestçe hareket edebilirler.

Kendi iç disiplini gelişen çocuklar seçim yaparak öğrenmek istedikleri konularda çalışır, günlük ve haftalık planlarını kendileri yaparlar.

Öğretmen öğreten/dikte eden değil, öğrenme yolculuğunda çocuğa rehberlik eden kişidir. 

Öğretmen başına yaklaşık 6 çocuk düşer ve çocuklar tek bir öğretmenle değil tüm öğretmenlerle çalışır. 

Okul bünyesinde “sanatçı öğretmen” diye adlandırdığımız, her çocuğun yaratıcılığının ve ifade derinliğinin gelişmesine destek olan “atelieristalar” bulunur. 

Çocuklar kadar öğretmenlerin de performansları, kişisel ve profesyonel gelişimleri takip edilir.

Deneyimleyerek öğrenmeye önem verilir. Çocuklar okul bostanında ve mutfağında çalışır, okul dışına çıkarak düzenli doğa ve şehir gezileri yapar. 

Bu tarz bir öğrenme deneyiminden sonra çocuğunuzun eğitim yolculuğuna benzer şekilde devam etmesi tabii ki ideal olacaktır. Kendi iç disiplinini geliştirmiş, kendisi için öğrenen ve ilgilendiği konulara odaklanabilen bir genç sınıfta oturup ders dinlemesi gereken ödev/sınav odaklı eğitim yapılarından keyif alamayabilir. Öte yandan dünyada benzer okulların hepsinden aldığımız ortak geri bildirim, bu okullardan sonra geleneksel okullara geçen çocukların geleneksel sistemde en yüksek akademik başarıyı gösterenler arasında olduklarıdır.

Okulumuz İstanbul Avrupa yakasında Levent-Etiler bölgesinde olacak.

Okul ücretleri Ocak 2019’da yayınlanacak.

DEM Okulları kar dağıtma hedefi olmayan bir okuldur. Okul kar etse dahi bunu dışarı çıkarmama, eğitim kalitesini artırmak için geri yatırma ve finansal gidişatı transparan bir şekilde ailelerle paylaşma sözü vardır. 

Okullarla görüşmeye gittiğinizde sıklıkla mekanı gezer, merkezi sınavlardaki başarılarını dinlersiniz. Halbuki okulu gerçekten değerlendiriyorsanız aşağıdaki soruları da cevaplamanızı öneririz:

-Okulda hangi eğitim metodu/yaklaşımı uygulanıyor? Bunu doğru şekilde uygulamak için hangi kişi veya kurumlardan destek alıyor, eğitim kalitesi nasıl denetleniyor?

-Nasıl bir çocuk yetiştirmeyi hedefliyorsunuz, okulunuzdan mezun olan bir çocukta hangi becerilerin ve karakter özelliklerinin oluşmuş olmasını hedefliyorsunuz?

-Devam edeceği sınıfta her öğretmene kaç çocuk düşecek? Bu ilerleyen senelerde nasıl değişecek?

-Çocuğumun kaç farklı öğretmenle düzenlli iletişimi olacak?

-Öğretmenler kim, ne kadar yetkin?

-Öğretmenler İngilizce biliyor mu, dünyada olup bitenleri takip edebilecek kişiler mi?

-Öğretmenlerin profesyonel ve kişisel gelişimi için nasıl bir program uygulanıyor, ne kadar bütçe ayrılıyor?

-Öğretmenlerin performans kriterleri nedir, ne şekilde değerlendiriliyorlar?

-Çocuklar okuldaki veya kampüsteki alanları, spor ve sanat merkezlerini hangi zamanlarda, hangi sıklıkta ücretsiz olarak kullanabiliyorlar?

-Okuma programınız ve kütüphanenizden bahseder misiniz?

-Çocuğum sınıf dışında açık havada ne kadar zaman geçirecek?

-Okulda çocukların para ile alışveriş yaptığı bir kantin var mı?

-Öğle yemeklerinizi hangi şirket sağlıyor? Örnek bir menu görebilir miyiz?

Her ailenin ve çocuğun kendine özgü ihtiyaçları olacaktır. Çocuğunuz için en doğru eğitim yaklaşımını ve eğitim ortamını seçerken araştırma yapmanız, kendinizi bilgilendirmeniz önem taşır.

Gelecekte çocuğunuzun yetişkin olarak içinde yer alacağı dünyanın neler gerektireceğini, hangi yetkinlikleri geliştirmek istediğinizi değerlendirin.

Alternatif bir eğitim yaklaşımı olan Montessori’yi araştırın. 

Çocuğunuzu şekillendirecek önemli unsurlardan biri olan eğitim ortamında ne tür değerlerin yaşatıldığını, çocuğunuza örnek olacak öğretmenlerin nasıl insanlar olduğunu inceleyin. 

Değerlendirdiğiniz okulun çocuğunuzun ilgilendiği konularda gelişmesine destek olup olamayacağını sorgulayın.

Bizi daha yakından tanımak isterseniz bilgi formunu doldurun, çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve DEM Okulları’nın neler sunabileceğini birlikte değerlendirelim. 

Anaokulu ve ilkokul hakkında daha detaylı bilgi alın.

Bilgi Formu