Türkiye’de Montessori

Montessori eğitim yaklaşımı, felsefesi ve Montessori malzemelerine olan ilgi Türkiye’de hızla artıyor. Çocukları için Montessori eğitimini değerlendiren anne babalar için Montessori yaklaşımı ve okul seçerken dikkat edilmesi gereken konular hakkında kısa bir rehber oluşturduk.

Montessori Nedir?

20. yüzyılın en önemli eğitimcilerinden sayılan Maria Montessori, kişiselleştirilmiş, çocuk-merkezli Montessori yaklaşımını ve eğitim metodunu geliştirmiştir.

Montessori yaklaşımı çocuğu bütün olarak geliştirmeye odaklanır. Erken yaşlardan itibaren bağımsız hareket eden, katılarak ve dokunarak öğrenen, öğrenmenin keyfine varan, kendi iç disiplinini geliştiren çocukların hızla kendine güvenen, kendi kendine öğrenebilen, başarılı insanlara dönüştüğünü iddia eder.

Türkiye’deki Montessori Okullarını Nasıl Bulurum?

Son yıllarda Türkiye’de gittikçe artan sayıda anaokulu ve ilkokul Montessori’den bahsetmeye veya isimlerinde Montessori geçirmeye başladı. Dünya genelinde Montessori okullarını düzenli ziyaret ederek inceleyen, onların gerçekten bu metodu ve yaklaşımı uyguladıklarını denetleyen akreditasyon kurumları vardır. Türkiye’de de bu uluslar arası kurumlarda denetlenen ve akredite edilen okulları aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz:

http://www.montessori.org.uk/schools

https://amshq.org/School-Resources/AMS-Member-Schools/AMS-Accredited-Schools

 

Montessori Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İncelediğiniz okulun gerçekten Montessori felsefesine uygun çalışıp çalışmadığını anlamak için aşağıdaki soruları sorabilir veya gözlemlemeye çalışabilirsiniz. Montessori felsefesine sadık kalınarak oluşturulan bir eğitim ortamında aşağıdakileri gözlemleriz:

 • Çocuk seçtiği konuya odaklanır, istediği konularda çalıştığı için öğrenmekten keyif alır
 • Farklı yaşlardaki çocuklar birlikte aynı ortamda çalışır, küçük ve büyükler birbirinden öğrenir
 • Çocuğun kendi ilgilendiği konulara daha uzun süre odaklanmasına izin vermek için Montessori döngüsü standart 40 dk’lık ders saatinden daha uzundur. Tipik Montessori döngüsü 3 saat sürebilir
 • Çocuklar çalışırken istedikleri şekilde oturabilir veya hareket edebilir
 • Çocukların bağımsız hareket edebilmeleri ve kendilerine yeter hale gelmeleri esas alınır. Giyinme, soyunma, yemek gibi ihtiyaçlarını yetişkin müdahalesi olmadan kendi başlarına karşılayabilmeleri teşvik edilir
 • Çocuğa ne yapması, nasıl yapması gerektiğini söylemek yerine iç disiplini geliştirmek, kendi planlamasını teşvik etmek esastır
 • Dokunarak, deneyimleyerek öğrenmeye yönelik hazırlanmış Montessori malzemeleri kullanılır
 • Öğretmenlerin Montessori felsefesi ve eğitim yaklaşımı konusunda eğitim almış olması beklenir. Eğitmen eğitimi ve sertifikasyonu sunan çok sayıda uluslararası kurumdan birinin sertifikasına sahip olmaları tercih sebebidir
 • Öğretmen mekan içinde hareket halindedir, bazen teker teker çocuklarla bazen 2-3 çocukla grup halinde çalışıp destek olabilir

 

Montessori İlkokulda da Uygulanabilir mi?

Montessori, özellikle çocukların öğrenme kapasitesinin en yüksek olduğu 0-6 yaş döneminin önemini vurgulamıştır. Ancak geliştirdiği yaklaşım bugün ilk ve orta öğretimde de kullanılan, bütüncül ve çocuk merkezci bir yaklaşımdır.

 

Maria Montessori Kimdir?

İtalya’da 1896 yılında ilk kadın doktor olarak eğitimini tamamlayan Maria Montessori, özel ihtiyacı olan çocukların terapi ve tedavisine odaklanmıştır. İlk okulunu 1907 yılında Roma’da açan Montessori, sosyoekonomik açıdan dezavantajlı çocukların potansiyellerini tam olarak değerlendirebilmelerini sağlamak için okullar açmaya devam etmiştir. Montessori, bu okulları laboratuvar gibi kullanarak eğitim metodunu geliştirmek için çalışmış, çok sayıda bilimsel gözlem ve deney yapmıştır.

Ortaya çıkan yaklaşım ve metotların her çocuğun gelişim ve öğrenme sürecinde kullanılabilecek etkili yöntemler olduğu kısa süre içinde anlaşılmış ve Montessori bu metodu geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışmaya başlamıştır. Bu amaçla Dünyayı gezen Maria Montessori 82 yaşında 1952 yılında ölene kadar çok sayıda okul açmış ve bilimsel makale yayınlamıştır.

 

Evde Montessori uygulamak için faydalanabileceğim kaynaklar

Montessori yaklaşımını evde uygulamak istiyorsanız aşağıdaki kaynakları incelemenizi öneririz:

 

Montessori Okullarından Mezun Ünlüler

Montessori 100 yıldan uzun süredir uygulanmakta olan bir yaklaşım olduğundan Montessori okullarından mezun çok sayıda ünlü kişi bulabilirsiniz. Örneğin:

 • Amazon kurucusu Jeff Bezos
 • Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin
 • Wikipedia kurucusu Jimmy Wales
 • İngiltere prensleri, Prens William ve Prens Harry
 • Şef ve yazar Julia Child
 • Edebiyat Nobel ödüllü Gabriel Garcia Marquez
 • Müzisyenler Yo Yo Ma ve Joshua Bell
 • Aktörler George Clooney, Helen Hunt

 

Anaokulu ve ilkokul hakkında daha detaylı bilgi alın.

Bilgi Formu